تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 
محققان دریافته‌اند تزریق دو دارو كه معمولا برای درمان ایدز تجویز می‌شود در میمونها ایمنی كامل در برابر ویروس ایدز ایجاد كرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دنور، این تحقیق قویترین شواهد در مورد نقش حفاظتی تركیب دارویی ایدز فراهم می‌كند.

دكتر ولید هناین از مراكز پیشگیری و درمان بیماریها در آمریكا ، میمونهایی را كه به آنها داروی ‪ Truvada‬تزریق شده بود بررسی كرد. این دارو ساخت شركت ‪ Gilead Sciences Inc‬است حاوی دو داروی ‪ Viread‬یا ‪ tenofovir‬و ‪ Emtriva‬یا ‪ emtracitibine‬است.

این دارو اغلب در تركیب دارویی در درمان ایدز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بعد از آن یك ویروس تركیبی ایدز میمون و انسان به نام ‪ SHIV‬روزانه به مدت ‪ ۱۴‬روز از طریق مقعد وارد بدن حیوان شد و به آنها هر روز داروی تركیبی ایدز تزریق شد.

هناین در كنفرانس عفونتهای فرصت طلب و رتروویروسها در دنور گفت این درمان تا چهار هفته ادامه یافت.

شش میمون كه درمان تركیبی دریافت كردند مصونیت كامل در برابر ویروس ایدز یافتند. اما ‪ ۹‬میمون كه ویروس ایدز وارد بدنشان شد، اما دارو دریافت نكردند به ایدز مبتلا شدند.

محققان این یافته‌ها را قویترین شواهد حیوانی بیان می‌كنند كه قابلیت داروهای ضد رتروویروسها را در جلوگیری از انتقال ویروس ایدز قبل از قرار گرفتن در معرض ویروس اچ آی وی نشان می‌دهد.

دوز داروی مصرفی در میمونها با مقدار آن در انسانها متفاوت است.

مصرف هر یك از این دو دارو به تنهایی ایمنی ناقص ایجاد می‌كند.

مراكز كنترل و پیشگیری از بیماریها اعلام كرد داروی ‪ Truvada‬در سركوب ویروس ایدز در مبتلایان بسیار موثر است. هر چند این دارو ایدز را درمان نمی‌كند، اما جزو داروهایی است كه می‌تواند بیماران را سالم نگه دارد.

عوارض جانبی این دارو از درمانهای تركیبی قدیمی تر نیز كمتر است.

دكتر میرون كوهن از دانشگاه كارولینای شمالی در چاپل هیل می‌گوید براساس نتایج این مطالعه كسانی كه در معرض خطر بالای ابتلا به ایدز هستند با مصرف این قرصها می‌توانند از خود محافظت كنند.

خطر ابتلا به ایدز در زنان نوجوان در آفریقای جنوبی در مدت دو سال از ‪ ۱۰‬درصد به ‪ ۳۰‬درصد رسیده است.

در كشورهای نوظهور زنان جوان در معرض بالاترین خطر ابتلا به ایدز قرار دارند كه غالبا از طریق همسران به آنها انتقال می‌یابد.

در كشورهای ثروتمندتر نیز زنان و مردان همجنس باز و معتادان تزریقی مواد مخدر در معرض خطر هستند. مصرف دوز پیشگیرانه داروهای ایدز در این گروهها مفید است

 

نوشته شده توسط زینب اقبالی در  سه شنبه 18 بهمن 1384  و ساعت 11:02 ق.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان