تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 
رییس مركز مطالعات بیوتكنولوژی دفتر همكاری‌های فن‌آوری ریاست جمهوری اظهار داشت: تعداد فرآوردهای بیوتكنولوژی مورد نیاز كشور 10 تا 15 فرآورده است كه كمتر از 8 درصد كل داروی كشور مورد نیاز كشورست با این حال از لحاظ ارزبری بیش از 60 تا 70 درصد ارز دارو را صرف واردات داروهای بیوتكنولوژی می‌كنیم در صورتی كه ظرفیت بالایی در زمینه بیوتكنولوژی و تولید محصولات آن در كشور وجود دارد.

دكتر فریدون مهبودی در گفت‌وگو با ایسنا ، گفت: اولین محصول داروی بیوتكنولوژی در سال 1980 به بازار آمد تا سال 2000 و در طی 20 سال حدود 32 دارو وارد بازار شد. همچنین از سال 2000 تا 2005 در مجموع در حدود 84 قلم دارو وارد بازار شده است كه این آمار در مدت پنج سال دو برابر 18 سال گذشته بوده است، یعنی این روندی كه دنیا در پیش گرفته بسیار خطرناك است و ما باید بیشتر به آن توجه كنیم.
به گفته وی در كشور ما زیرساختهای صنعتی مناسبی برای تولید اكثر تجهیزات بیوتكنولوژی وجود دارد و نیروهای انسانی و مغز متفكر ساخت آن در دانشگاه‌ها وجود دارد با این حال هنوز نتوانسته‌ایم از این پتانسیل ها و ظرفیت‌ها به خوبی بهره ببریم به طوری كه اغلب دستگاه‌هایی كه می‌توان امكان ساخت آنها را در داخل كشور فراهم كرد، به صورت قاچاق و با چندین برابر قیمت معمولی به ما فروخته می‌شود
وی تصریح كرد: كشور ما در زمینه بیوتكنولوژی نه تنها از سوی آمریكا بلكه از طرف اروپایی‌ها نیز در تحریم قرار دارد كه دلیل عمده آن این است كه اغلب سهامداران شركت‌های سازنده تجهیزات و حتی مواد اولیه بیوتكنولوژی در اروپا، آمریكایی هستند.

.

دكتر مهبودی تاكید كرد: چنانچه بتوانیم این پتانسیل‌ها را به تولید برسانیم می‌توانیم نه تنها بازار داخل بلكه بازار كشورهای منطقه را نیز در دست بگیریم.

وی خاطرنشان كرد: ایران با توجه به نزدیكی با كشورهای پاكستان، كشورهای آسیای جنوب شرقی و تركیه كه در زمینه صنعت نسبت به ما بسیار عقب هستند، می‌تواند بازار بسیار خوبی را در زمینه فراورده‌های بیوتكنولوژی در اختیار داشته باشد اما متاسفانه به علت موانع موجود نه تنها بازار خود را از دست دادیم و در آن را برای ورود كالا از غرب به صورت قاچاق باز كرده‌ایم بلكه در حال از دست دادن بازار منطقه نیز هستیم.

وی افزود: وقتی پای شركت‌های غربی به كشور باز می‌شود به سادگی نمی‌توانیم محصولات خود را ارائه دهیم. از سوی دیگر وقتی تجهیزات با وجود این موانع به دست تولید كننده می‌رسد به قدری گران است كه توجیه اقتصادی محصول از دست می‌رود و محصول با چندین برابر قیمت وارد بازار می‌شود كه قدرت رقابت را ندارد.

از طرف دیگر همین تعداد معدود شركتهای ایرانی كه در زمینه بیوتكنولوژی فعالیت دارند به دلیل نبود قوانین و مقررات تعریف شده‌ برای فروش و صادرات با مشكلات و موانع فراوانی مواجه‌اند به طوری كه حتی سازمان‌های دولتی هم از خرید محصولات آنها جلوگیری می‌كنند. از جمله این موانع، مشكلات مناقصه است كه دست تولید كنندگان محدود داخلی را هم بسته و دولت هیچ نوع اجباری در این زمینه ندارد. به این ترتیب با این كه بعضا كیفیت تولیدات داخلی در سطح قابل قبولی است اما برخی از سازمان‌های دولتی ترجیح می‌دهند كه محصولات مورد نیاز خود را از خارج تهیه كنند.

وی گفت: در بحث دارو تا حدودی معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت به لحاظ اشرافی كه در مساله بیوتكنولوژی دارد موانع كمتری وجود دارد با این حال حتی در این حوزه هم چندان موفق نیستیم و باید قوانین كشوری را در این زمینه اصلاح كرد.

رییس مركز مطالعات بیوتكنولوژی دفتر همكاری‌های فن‌آوری ریاست جمهوری با اشاره به آمار واردات فرآورده بیوتكنولوژی با اشاره به این كه بخش عمده ارز داروی كشور صرف واردات چند قلم داروی زیست‌فن‌آوری می‌شود، در گفت‌و‌گو با ایسنا خاطرنشان كرد: هم اكنون در سطح وزارتخانه علاقه زیادی برای این حركت وجود دارد اما قوانین حاكم بر كشور این اجازه را نمی‌دهد كه حتی این حمایت‌ها عملی شود.

وی درباره فعالیت مركز مطالعات بیوتكنولوژی گفت: این مركز بیشتر به امر سیاستگذاری بیوتكنولوژی كمك می‌كند و حركت طولانی مدت این مركز در ایجاد بانك‌های اطلاعاتی مختلف برای محققان و مراكز پژوهش مؤثر بوده است.

همچنین با راه‌اندازی شبكه‌هایی اخبار جدید را به محققان می‌رسانیم كه بیشتر بعد اقتصادی و علمی دارد و وضعیت بیوتكنولوژی در دنیا و روندهای آن را به صورت مستمر در اختیار محققین قرار می‌دهد.

علاوه بر آن یك گروه خبری نیز برای پاسخ به سؤالات و جواب تكنیكی افراد نیز وجود دارد.

دكتر مهبودی در پایان برای رفع مشكلات موجود پیشنهاد كرد كه محققان و پژوهشگران و اعضای هیات علمی از مقاله نویسی صرف به سمت تحقیقات محصول نگر و تولید فرآورده‌ها در راستای نیازهای جامعه و امنیت غذایی كشور كه به عنوان یكی از مقولات مهم امنیت ملی به شمار رفته ولی متاسفانه آن طور كه باید به آن توجه نمی‌شود، گرایش یابند. از طرف دیگر نیاز داریم كه سیاستگذاران كلان ما به این بعد مهم از امنیت ملی هم توجه كرده و این مساله را نهادینه كنند و در جهت رفع موانع موجود گام بردارند

 

نوشته شده توسط زینب اقبالی در  چهارشنبه 26 بهمن 1384  و ساعت 12:02 ب.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان