تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 

برای تولید انبوه محصولات تراریخته (دست كاری شده ژنی)، موسسه تحقیقات بیوتكنولوژی كشاورزی به عنوان تنها مركز مجاز می تواند اقدام به رد یا پذیرش این محصولات كند،
 بنا به اعلام روابط عمومی – پژوهشكده بیوتكنولوژی كرج دكتر نادری شهاب- معاون وزیر در امور زراعت با اعلام این مطلب در افتتاحیه ششمین گردهمایی سالانه برنامه ریزی تحقیقات بیوتكنولوژی كشاورزی كه صبح روز گذشته با حضور معاونان وزیر در امور باغبانی.، خاك و آب، روسای تحقیقاتی، محققان و اساتید دانشگاهی در محل این موسسه در كرج برگزار شد، در سخنرانی خود به ذكر تاریخچه ای از علم بیوتكنولوژی و نقطه اوج آن در استفاده از سوش های باكتریایی در تولید محصولات مقاوم پرداخت.
وی با اشاره به اینكه سالانه حدود 2500 تن بذر سیب زمینی به كشور وارد می شود گفت: براساس تصمیمات اتخاذ شده، مقرر شد كه برای خودكفایی در بذر این محصول با همكاری موسسه تحقیقات بیوتكنولوژی كشاورزی از سال آینده واردات بذر سیب زمینی قطع شده و تولید انبوه آن از بهار سال آینده آغاز شود.
دكتر نادری شهاب استفاده از عوامل بیولوژیك را تنها راه عدم استفاده از سموم شیمیایی دفع آفات نباتی خواند و افزود: توسط ارگانهای ذیربط لازم است كه ابزارهای لازم برای تولید این عوامل مهیا شود.
معاون وزیر در امور زراعت، همچنین خواهان تغییر در نگرش به تحقیقات شد و افزود: نگرش خرد به تحقیقات در سطح كلان جوابگو نیست و با توجه به وعده های داده شد، جهت افزایش بودجه بخش تحقیقات، همچنان این بخش از كمبود بودجه رنج می برد و برای هدفمند كردن تحقیقات باید سهم بخش تحقیقات از درآمد ناخالص ملی از رقم 3 صدم درصد كنونی افزایش یابد.»
منبع

وی ضمن اعلام حمایت همه جانبه از بحث توسعه تحقیقات در زمینه محصولات تراریخته، جایگاه سازمان حفاظت از محیط زیست برای اظهارنظر در خصوص تحقیق و تولید محصولات تراریخته را نامناسب خواند و افزود: «سازمان حفاظت از محیط زیست توانایی و تخصص لازم برای اظهارنظر در این خصوص را ندارد و فاقد هر گونه وجاهت علمی و قانونی در این ارتباط داست. افزود: هر گونه اظهارنظر این سازمان در خصوص محصولات تراریخته كارشناسانه نیست و در آینده برای كشور مشكل آفرین می شود.»

معاون وزیر در امور زراعت همچنین خواستار تشكیل دبیرخانه ایمنی زیستی به صورت فرابخشی شده و بار دیگر از همكاران و مسئولین امر خواست نسبت به انتقال دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی از وزارت جهادكشاورزی به سازمان حفاظت محیط زیست بی تفاوت نبوده و این مساله را به حد پیگیری كنند تا دبیرخانه به جایگاه اصلی خود كه همانا وزارت جهادكشاورزی است بازگردد.
در ادامه این مراسم مهندس یوسفی، معاون وزیر در امور باغبانی وزارت جهادكشاورزی با اعلام رقم 5/2 میلیون هكتاری باغات در كشور گفت: میانگین عملكرد این باغها 7 تن در هر هكتار است كه در سند توسعه برنامه چهارم سطح زیركشت باغات در كشور به 3 میلیون هكتار خواهد رسید.
مهندس یوسفی در ادامه با اشاره به برنامه های اساسی معاونت باغبانی در سركشی به نهالستانهای كشور و بررسی تمهیدات لازم برای 50 نهالستان موجود در كشور به بیان انتظارات این بخش از موسسه تحقیقات بیوتكنولوژی كشاورزی از جمله تهیه، ازدیاد و تكثیر نهال حاصل از كشت بافت خرما پرداخت.
وی افزود: برای جبران خسارات ناشی از خشكسالی نخلستانهای كشور، به تولید 600 هزار نهال خرما از طریق روش كشت بافت نیاز است كه این موسسه می تواند در این راستا كمك كند.
مهندس یوسفی همچنین ریشه كنی بیماری تریستیزای مركبات را از سایر موارد ذكر كرد.
وی با اشاره به خسارت 880 میلیارد تومانی ناشی از سرمازدگی در سال جاری و 1400 میلیارد تومانی در سال گذشته، خواستار تولید ارقام مقاوم به تنش های محیطی و آفات و بیماریها توسط موسسه بیوتكنولوژی كشاورزی شد.
در این مراسم دكتر خیام نكویی، رئیس موسسه تحقیقات بیوتكنولوژی وزارت جهادكشاورزی به بررسی نقش فناوری های نوین در افزایش تولید ناخالص ملی و شكوفایی اقتصاد جهانی و كشور پرداخت.
وی بیوتكنولوژی، نانوتكنولوژی، فناوری هسته ای و فناوری هوا و فضا را چهار فناوری نوین مورد توجه در دنیا و فناوری اطلاعات (IT) و (ICT) را به عنوان سرویس دهنده اساسی این فناوریها برشمرده و افزود: ملاك قدرتمندی در جهان امروز، قدرتمندی در این فناوری ها است و نقطه اشتراك و تلفیق علوم مختلف و مهندسی در عرصه تكنولوژی موجب تبلور فناوری های نوین من جمله بیوتكنولوژی می شود.
رئیس موسسه تحقیقات بیوتكنولوژی وزارت جهادكشاورزی در ادامه ضمن اشاره به نقش بارز بیوتكنولوژی در توسعه و بهبود سند چشم انداز بیست ساله دولت جمهوری اسلامی ایران گفت: افزایش تولید محصولات كشاورزی، بهبود ارزش غذایی و كیفیت محصولات، تولید گیاهان مقاوم به شرایط نامساعد محیطی و آفات، تولید محصولات و فرآورده های جدید و حفاظت از ذخایر ژنتیك و توارثی از مهمترین اهداف موسسه تحقیقات بیوتكنولوژی كشاورزی در نیل به خودكفایی كشور است.
دكتر خیام نكویی در ادامه، دانش بیوتكنولوژی را نه یك انتخاب بلكه یك الزام در كشور دانسته و افزود: سیاست های این پژوهشكده منطبق بر نیازهای اساسی بخش است و اولویت های اساسی وزارت جهادكشاورزی در این زمینه را توسعه تحقیقات كاربردی در راستای ارتقای بهره وری عوامل، منابع تولید، توسعه و بهبود كیفیت تحقیقات جهت ارتقاء ضریب امنیت غذایی نام بردند.
رئیس كار گروه تخصصی بیوتكنولوژی كشاورزی، این موسسه را به عنوان فوكال پونیت بیوتكنولوژی وزارتخانه كه 18 موسسه و مركز تحقیقات ملی را شامل می شود معرفی كرد و نیروهای فعال در امر بیوتكنولوژی این مجموعه را شامل 156 نیروی دكترای تخصصی (PHD) و 136 نیروی كارشناس ارشد (Msc) دانست و در ادامه به تشریح وظایف كوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت موسسه در بعد نیل به خودكفایی محصولات اساسی پرداخت.
دكتر خیام نكویی در پایان خواستار حمایت همه جانبه دولت و سرمایه گذاری اساسی در جهت حفظ نیروی انسانی و محققان در حوزه زیست فناوری و تشویق و حمایت از گسترش و بهبود ارتباطات بین المللی و حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی در این حوزه شد.
دكتر شكیب- دبیر این گردهمایی نیز تعداد طرحهای ارائه شده به دبیرخانه این همایش را 90 طرح ذكر كرد و افزود: از این تعداد 70 طرح و پروژه مورد بررسی قرار گرفت.
وی همچنین با اشاره به تنوع موضوعات مطرح شده در این گردهمایی، سیاست های پذیرش طرحها را براساس دستورالعمل های وزارت جهادكشاورزی دانست.
گفتنی است این گردهمایی كه با هدف بررسی، داوری و تصویب طرحها و پروژه های تحقیقاتی مرتبط با موضوع بیوتكنولوژی كشاورزی برپا شد، امروز (26 بهمن ماه) پس از جمع بندی پانل های تخصصی در زمینه های كشت بافت و انتقال ژن، فیزیولوژی، بیوشیمی، پروتئومیكس، ژنومیكس و... به كار خود پایان داد

 

نوشته شده توسط زینب اقبالی در  پنجشنبه 27 بهمن 1384  و ساعت 02:02 ق.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان