تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 

در گذشته ادعای برخی مردان در این خصوص که همزمان با حامله شدن همسرشان آنان نیز احساس مشابهی پیدا کرده اند به مثابه یک ادعای کاذب طرد می شد ،اما اکنون یک گروه از محققان با انجام بررسی هایی روی میمون های نر به این نتیجه رسیده اند که این حالت دست کم در میان میمون ها صرفا جنبه روانی وتخیلی ندارد.
پژوهشگران دانشگاه ویسکانسین با مطالعه  روی شماری از میمون ها ی ماموزت (میمون های کوچک اندام بومی امریکای جنوبی و مرکزی) و میمون های تامارین که نظیر میمون های ماموزت اندامی کوچک در حد سنجاب ها دارند و مانند آنها به صورت تک همسری زندگی می کنند ، به نتایج جالبی دست یافته اند . این پژوهشگران 25 میمون نر را که در آستانه ی پدر شدن بودند و 33 میمون حامله را از زمان بسته شدن نطفه تا تولد فرزند تحت نظر گرفته و مشاهده کردند که میمون های نر به طور متوسط در طی این مدت حدود 10 درصد اضافه وزن پیدا کردند.
این میزان اضافه وزن در میان میمون های حامله به چشم نمی خورد.اضافه وزن از اواسط دوران بارداری همسران این میمون ها ی نر آشکار شد. در عوض میمون های ماده در اواخر دوران بارداری اضافه وزن پیدا کردند.
به گفته ی تونی زیگلر ، سرپرست گروه محققانی که بررسی اخیر را به انجام رسانده اند ، اضافه وزن مردان به آنان کمک می کند تا برای پرستاری از همسر و فرزند در دوان زایمان از انرژی بیشتری برخوردار باشند.
ازدیاد وزن در میمون های نر احتمالا ناشی از عملکرد هورمون پرولاکتین بوده است. این هورمون در میمون های ماده مسئول تولید شیر است.
به گفته زیگلر که تحقیق اخیر خود و همکارانش را در نشریه ی " بیولوژی لترز" به چاپ رسانده ، هورمون لاکتین در پرنده های نر موجب می شود مهر و عطوفت پدرانه ی آنها نسبت به جوجه ها ی سر از تخم آورده بیشتر شود و انها با دقت بیشتری به مراقبت از جوجه ها و تامین غذا برای آنها بپردازند.
به اعتقاد این محقق احتمالا این هورمون در میمون ها و انسان ها نیز تاثیر مشابهی را در جنس نر ایجاد می کند

 

نوشته شده توسط زینب اقبالی در  جمعه 28 بهمن 1384  و ساعت 05:02 ق.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان