تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 

محققان كانادایی با همكاری یك گروه بین‌المللی از پژوهشگران ژنی را شناسایی كردند كه می‌تواند سرنخ مهمی را در خصوص مرده به دنیا آمدن یا سقط شدن ناگهانی جنین در اختیار دانشمندان قرار دهد.

به نوشته نشریه نیچر ویژه دانش ژنتیك یك گروه بین‌المللی به سرپرستی "ریما سلیم" در مركز بهداشت و سلامت دانشگاه مك گیل در مونترال كانادا به مطالعه در شرایط خانواده‌هایی پرداختند كه در آنها زنان خانواده به یك بیماری نادر موسوم به "توده شدن اجزاء زهدان" ‪ mole hydatidiform‬مبتلا می‌شوند.

این نوع بیماری موجب می‌شود كه رویان یا جنین به نحوی غیر عادی رشد كند. در عین حال برخی از خانمهایی كه به این بیماری مبتلا نمی‌شوند با عوارض دیگری نظیر سقط ناگهانی جنین خود روبرو می‌شوند.

گروه محققان در بررسیهای خود به این نتیجه رسیده‌اند كه یك ژن خاص موسوم به "ان.آ.ال.پی.‪ "۷‬مسوول بروز این حالت است.

در كسانی كه به بیماری توده شدن اجزاء زهدان مبتلا می‌شوند این ژن دچار جهش و باعث می‌شود در نحوه واكنش سیستم ایمنی بدن مادر در برابر رویان یا جنین تغییر ایجاد شود.

به اعتقاد این پژوهشگران بروز نقص در آن دسته از فرایندهایی كه این ژن مسوول تنظیم آنهاست نیز می‌تواند عامل بروز ناراحتیهای دیگر نظیر سقط جنین بی‌هنگام در خانمهایی شود كه به بیماری مبتلا نیستند

 

نوشته شده توسط زینب اقبالی در  دوشنبه 8 اسفند 1384  و ساعت 02:02 ق.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان