تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 

یك فیزیكدان دانشگاه «آكسفورد» معتقد است در آینده‌ای نه چندان دور می‌توان موتورهای بسیار ریزی ساخت كه این اجازه را به باكتری‌ها می‌دهند تا به وسیله رشته‌های باریك چرخان موسوم به «تازیانه» به شناكردن و غوطه‌ور شدن بپردازند.

به گزارش سرویس «فن‌آوری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این موتور باكتری اوج هنر بیونانوتكنولوژی است و در این میان درك چگونگی عملكرد آن یكی از نخستین گام‌های موجود به سوی طراحی و ساخت نخستین ماشین‌های ساخت بشر در چنین ابعاد بسیار كوچك خواهد بود.

دكتر «ریچاردبری» از فیزیكدان‌های دانشگاه «آكسفورد» در این خصوص معتقد است، كوچكترین موتورهای چرخشی ساخت دست كه تاكنون وارد بازار شده‌اند هزاران بار بزرگتر از آن چیزی هستند كه ساخته خواهد شد.

این موتور دقیقا دارای عملكردی مشابه یك موتور بزرگ است، به طوری كه دارای موتور احتراق داخلی است. این موتور تنها 50 نانومتر عرض داشته كه صد میلیون از این موتورها تنها در یك نقطه‌ جای می‌گیرند.

دكتر بری، عضو گروه موتورهای مولكولی چرخشی از بخش فیزیك دانشگاه آكسفورد است و تحقیق جالب خود را اخیرا در جریان برگزاری نشست سالانه جامعه بیوفیزیك، در «ساوت لیك سیتی» ایالت «یوتا» آمریكا ارائه كرده است.

منبع

 

نوشته شده توسط زینب اقبالی در  دوشنبه 8 اسفند 1384  و ساعت 02:02 ق.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان