تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 

رییس دومین سمینار اهدای گامت و جنین گفت: به طور كلی ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۵‬درصد زوجین نابارور هستند كه از این بین ‪ ۸۰‬تا ‪ ۸۵‬درصد آنها با روش‌های نوین درمان ناباروی و لقاح خارج رحمی قابل درمان هستند.

دكتر "محمد مهدی آخوندی" روز چهارشنبه در حاشیه دومین سمینار اهدای گامت و جنین در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا افزود: ‪ ۱۰‬تا‪ ۱۵‬درصد باقی مانده آن دسته از بیمارانی هستند كه به علت نداشتن اسپرم یا تخمك و یا به علت نداشتن هر دوی آنها (اسپرم‌وتخمك) قابل درمان نیستند.

وی افزود:همچنین تعدادی از این بیماران به علت انتقال بیماری‌های ژنتیكی از طریق اسپرم یا تخمك به فرزند بارور نمی‌شوند.

دكتر آخوندی اظهار داشت:‪ ۱۰‬تا‪ ۱۵‬درصدی كه بااستفاده از روش‌های نوین درمان ناباروری قابل درمان نیستند با استفاده از اهدای جنین یا گامت می توان مشكل ناباروی آنها را حل كرد.

وی گفت:استفاده از گامت جایگزین در تشكیل جنین ،یكی از روش‌های باروری لقاح خارج رحمی است كه ضوابط و چهارچوب‌های انجام آن در بسیاری از كشورها تنظیم و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته دكتر آخوندی در مواردی كه یكی از زوجین از اسپرم یا تخمك برخوردار نباشد برای رفع مشكل ناباروی در آنها از روش اهدای گامت (تخمك یا اسپرم) استفاده می‌شود.به اینصورت كه تخمك یا اسپرم از فرد دیگری گرفته می‌شود و داخل رحم زن انتقال داده می‌شود كه با این روش نزدیكی بیشتری نسبت به فرزند،ایجاد می‌شود.

دكتر آخوندی اضافه كرد: در مواردی كه زوجین هر دوی آنها از توان بارور شدن برخوردار نیستند یعنی مرد اسپرم ندارد و زن هم توان تخمك‌گذاری را ندارد از روش اهدای جنین برای بارور شدن آنها استفاده می‌شود.

وی اظهار داشت:سلامت جسمی و روحی و روانی اهداء‌كننده و دریافت‌كننده بعنوان یكی از مهمترین فاكتورهای ارزیابی اهدای گامت و جنین است كه علاوه بر ارزیابی سلامت جسمی فرد و اطمینان از عدم ابتلای به بیماری‌های صعب الاعلاج توجه به جلوگیری از انتقال برخی از بیماری‌های ژنتیكی نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد.

منبع

وی یادآور شد:فراهم شدن بستر فرهنگی و اجتماعی به كارگیری و استفاده از این تكنیك‌ها در درمان زوجهای نابارور نیازمند طرح جامع این موضوعات در مجامع علمی است تا با طرح ایرادها و نگرش‌های جدید،زمینه رفع موانع و مشكلات استفاده از این تكنیك‌ها فراهم شود.

رییس پژوهشكده ابن سینا تصریح كرد:به كارگیری روش درمان با گامت جایگزین كه هم اكنون به عنوان یكی از راه حل‌های مطرح و مورد توجه در درمان نابارری است نیازمند بررسی‌های همه جانبه پزشكی،فقهی،حقوقی،اخلاقی، جامعه شناختی و روانشناسی است.

رییس سمینار اهدای گامت و جنین اظهار داشت:در دومین سمینار سراسری اهدای گامت و جنین جنبه‌های مختلف مساله اهدای گامت و جنین و ابهام زدایی از قانون اهدای جنین و مشكلات ناشی از انجام این عمل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دومین سمینار سراسری اهدای گامت و جنین در درمان ناباروری به همت پژوهشكده ابن سینا و با همكاری دانشكده حقوق دانشگاه تهران روز چهارشنبه در تالار شیخ مرتضی انصاری دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گشایش یافت و تا یازدهم اسفندماه سال جاری به كار خود ادامه می‌دهد.


 

نوشته شده توسط زینب اقبالی در  پنجشنبه 11 اسفند 1384  و ساعت 10:03 ق.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان