تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 

به گزارش خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، لارو درمانی (Maggot Therapy) كه با استفاده از لارو نوعی حشره به نام «Lucilia Sericata» انجام می‌شود، برای درمان زخم‌های دیابتی، زخم‌های بستر، سوختگی، ‌عفونت استخوان (استئومیلیت)، عفونت‌های بعد از عمل جراحی و Carbuncle كاربرد كاملا موثری دارد.

لاروهای L.sericata كه گویی برای درمان زخم‌ها خلق شده‌اند، تنها از قسمتهای نكروزه و عفونی زخم تغذیه می‌كنند و هر گز به قسمتهای زنده حمله نمی‌كنند.

تیمی از محققان كشورمان شامل  یك پزشك ارتوپد، دو حشره‌شناس و یك زیست‌شناس پس از ماه‌ها مطالعه و تحقیق و بررسی این تكنیك در حیوانات، مرحله بالینی این روش را از دی ماه 83 در بیمارستان بقیه الله اعظم «عج» تهران آغاز كرده‌اند و تاكنون 19 مورد لارودرمانی انجام داده‌اند كه به گفته آنها در 15 بیمار به بهبود كامل منجر شده و چهار نفر دیگر رو به بهبود می‌باشند.

دكتر عباس میراب زاده، متخصص حشره شناس این تیم در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان این كه ایران بیست و یكمین كشوری است كه به این تكنیك درمانی دست یافته است، در مورد كاربردهای این روش گفت: تكنیك لارودرمانی در درمان زخم‌های و عفونت‌های شدید از جمله زخم پای دیابتی و زخمهای بستر كاربرد دارد. علاوه بر این، روش لارودرمانی برای مقابله با كفگیرك، Carbuncle، زخم‌های پوستی، زخم‌های سرطانی، عفونت استخوان و زخم‌های حاصل از سوختگی و قانقاریا استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان كرد: استفاده از لارو مگس‌ها در درمان زخم‌ها سابقه طولانی دارد. قرن‌ها قبل اقوامی در استرالیا، برمه و قوم مایاها در آمریكای جنوبی از لارو درمانی استفاده می‌كرده‌اند. از قرن شانزدهم میلادی به بعد پزشكان مختلف در جبهه‌های جنگ تاثیر لارو مگس در درمان زخم‌ها را در سال‌های 1556، 1827، 1860 و 1920 گزارش كردند.

دكتر میراب زاده در خصوص مزایای این روش گفت: در این روش نیازی به استفاده از آنتی بیوتیك، جراحی، بستری شدن در بیمارستان، بیهوشی و صرف هزینه‌های گزاف نمی‌باشد و تمام مراحل به راحتی در منزل قابل استفاده است.

وی تصریح كرد: در این روش، ابتدا تخم مگسها به وسیله مواد ضدعفونی خاص ضد عفونی می‌شود و تخمهای ضد عفونی شده پس از ارزیابی كیفی جهت اطمینان از استریل بودن بر روی زخم عفونی قرار داده می‌شود.

منبع

قبلا افرادی كه به زخم پای دیابتی مبتلاء می‌شدند در بیمارستان بستری و تحت اعمال جراحی مختلف جهت پاكسازی زخمها از عفونت و آلودگی قرار می‌گرفتند كه هزینه زیادی را چه از لحاظ بستری و چه اتاق عمل متحمل می‌شدند در حالی كه با استفاده از این روش بیماران دیابتی طی یك ماه تا حداكثر 4 ماه و در بیماران غیر دیابتی از سه روز تا حداكثر 9 روز طول می‌كشد.

میراب زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره خصوصیات این لاروها كه باعث درمان سریع زخمها و عفونتها می شود، گفت: در بزاق لاروها آنتی بیوتیك Allantoin وجود دارد كه روی طیف وسیعی از باكتری ها مؤثر است، لاروها همچنین آمونیاك تولید می‌كنند كه خاصیت میكروب‌كشی بالایی دارد و همچنین pH زخم را به حدود 5/8 - 8 می‌رساند كه در این pH‌ كلونیزه شدن باكتری‌ها دچار مشكل شده و بهبود زخم تسریع می‌شود.

در قسمت سر لاروها نیز موهای نوك تیز و فراوانی وجود دارد كه بر خورد فیزیكی آن با میكروبها سبب نابودی قسمت قابل توجهی از آنها می‌شود، لاروها موادی شبیه اینترولوكین 6 هم ترشح می‌كنند كه سبب تسریع در بهبودی زخم و به وجود آوردن فیبروبلاستها می‌شوند.

وی افزود: لاروها همچنین با جنب و جوش و حركات فراوان خود در زخم كه ماساژ خفیفی به آن می‌دهند، سبب خون رسانی بیشتر به محل زخم می‌شود. اشعه ایكس كوچكترین تاثیری روی لاروها ندارد و فعالیت لاروها لحظه به لحظه زخم را كوچكتر می‌كنند در حالی كه با روش جراحی به علت این كه همراه با برداشتن قسمت عفونی و نكروزه، قسمتی از بافت سالم هم توسط جراح برداشته می‌شود زخم بزرگتر می‌شود.

مهندس شهرام شریفی، كارشناس ارشد زیست شناسی و عضو دیگر تیم تحقیقاتی لارو درمانی نیز در گفت‌و‌گو با ایسنا با بیان این كه FDA در سال 2004 این روش را تائید كرده است، تصریح كرد: لارودرمانی علاوه بر آمریكا كه موج جدید استفاده از این روش در آن كشور آغاز شده در كشورهای نظیر انگلستان و آلمان نیز بسیار رواج دارد به طوری كه تا سال 2004، 70 هزار نفر در انگلستان با این روش درمان شده‌اند.

وی در عین حال افزود: اغلب كشورهایی كه از این روش درمانی استفاده می‌كنند آن را در آمریكا یا برخی كشورهای اروپایی آموزش دیده‌اند، در حالی كه در ایران فقط با تلاش و پیگیری اعضای تیم  كار اولیه بر روی حیوانات و دقت در مورد انسان انجام شده است.

شریفی خاطرنشان كرد: این طرح مصوب صندوق حمایت از پژوهشگران است و به صورت مشترك توسط سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و بیمارستان بقیه‌الله الاعظم(عج) در حال اجراست.

وی در پایان با بیان این كه در بین كشورهای آسیایی تنها ایران و ژاپن این تكنیك را در اختیار دارند، آمادگی متخصصان ایرانی را جهت انتقال این دانش به كشورهای متقاضی اعلام كرد.

گفتنی است، در طرح لارودرمانی‏ دكتر مرتضی جان‌نثاری لادانی به عنوان پزشك ارتوپد،‏‏ دكتر عباس میراب زاده به عنوان حشره‌شناس و مهندس شهرام شریفی و مهندس مجید مشایخی به عنوان حشره‌شناس همكاری دارند.

 

نوشته شده توسط زینب اقبالی در  یکشنبه 21 اسفند 1384  و ساعت 09:03 ق.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان