تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 

محققین پژوهشكده رویان جهاد دانشگاهی موفق به ثبت سه جهش جدید ژنی در بانك جهانی فیبروز كیستیك شدند.

پژوهشكده رویان روز شنبه با ارسال نمابری به گروه علمی ایرنا با اعلام این خبر افزود:پژوهشگران این پژوهشكده در بیماران ایرانی مبتلا به فقدان دو طرفه مجرای واز دفران (‪ (CBAVD‬موفق به ثبت سه جهش جدید ژنی شده‌اند كه تا كنون گزارش نشده بود.

بر اساس این گزارش سه جهش مزبور برای اولین بار در دنیا از طرف ایران در بانك جهانی فیبروز كیستیك ثبت گردید.

بیماری "فیبروز كیستیك" نوعی بیماری ژنتیكی است كه انتقال یونها از غشای سلولی در آن مختل می‌شود و باعث ترشحات غلیظ در ریه و همچنین ایجاد ناباروری در مردان می‌شود.

بر خلاف جمعیت‌های سفید پوست اروپایی و قفقازی ،این بیماری در جمعیت ایرانی نادر است،اما فرم خاصی كه منحصرا ناحیه تناسلی را درگیر می‌كند و بروز آن به شكل نقص یك طرفه و دو طرفه مجرای واز دفران (مجرای عبوراسپرم) است در جمعیت ایرانی شایعتر می‌باشد.

پژوهشگران پژوهشكده رویان پس از مطالعه ژنتیكی بر روی تعداد زیادی از این بیماران ضمن تعیین الگوی جهش ژنی این بیماری در ایران ،موفق به ثبت سه جهش ژنی جدید شدند.

"رامین رادپور" عضو گروه ژنتیك ناباروری پژوهشكده رویان و مسئول این طرح تحقیقاتی گفت:تعیین الگوی ژنتیكی جمعیت ایرانی مبتلا به این بیماری به همراه این جهش‌های جدید می‌تواند در تشخیص بیماری و حتی تشخیص پیش از تولد آن كمك‌كننده باشد.

آدرس آینترنتی بانك جهانی فیبروز كیستیك ‪WWW.genet.sickkids.on.ca‬ است.


منبع

 

نوشته شده توسط زینب اقبالی در  شنبه 19 فروردین 1385  و ساعت 12:04 ب.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان