تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 

امیر بایرامی كوزه كنان، دانشجوی دكتری انگل شناسی پزشكی دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار «پایان نامه» خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: آنتاموبا هیستولیتیكا عامل بیماری آمیبیاز، دومین عامل مرگ و میر ناشی از تك یاخته های انگلی پس از مالاریا می باشد.

وی افزود: در سطح جهان سالیانه حدود 480 میلیون نفر به این تك یاخته انگلی مبتلا می‌شوند كه بین 50 تا 110 هزار مورد مرگ و میر را به همراه دارد.

این دانشجوی دانشگاه علوم پزشكی تهران ادامه داد: از آنجا كه مطالعات اخیر نشان داده است، آنچه كه قبل از این آنتاموبا هیستولیتیكا تعریف می شد شامل دو گونه آنتاموبا هیستولیتیكا (بیماری زا) و آنتاموبا دیسپار(غیر بیماری زا) بوده كه از نظر مورفولوژیكی كاملاً شبیه هم می باشند. برای افتراق این دو گونه آمیب از روش‌های پیشرفته نظیر PCR و بررسی الگوی ایزوی آنزیمی استفاده می شود. 

 منبع

وی در ادامه افزود: با توجه به اینكه ژن كد كننده پروتئین فاز گرمایی حاد از خانواده 70 كیلو دالتون (HSP70) 70 Kda Heat Shock Protein در آمیب دیسپار بر خلاف آنتموبا هیستولیتیكا شناسایی نشده بود، در تحقیقات این رساله با راهنمایی دكتر رضائیان و دكتر رضایی، به منظور بررسی بیشتر آنتاموبا دیسپار و نیز صحه گذاری بر تفاوت این دو گونه آمیب از یكدیگر به شناسایی ژن كد كننده HSP70 در آنتاموبا دیسپار و مقایسه توالی اسیدهای نوكلئیك و پروتئین حاصل از ترجمه آن با گونه هیستولیتیكا اقدام شد.

بایرامی كوزه‌كنان در گفت‌و‌گو با ایسنا تصریح كرد: بررسی توالی این قطعات ژنتیكی و آنالیزهای مربوط به آنها نشانگر تفاوت این دو گونه آمیب از یكدیگر در ژن HSP70 می باشد.

گفتنی است، ژن شناسایی شده و پروتئین مربوط به آن تحت شماره AY763790 در NCBI قابل دسترسی است.

همچنین نتایج این پایان نامه به صورت مقاله در آخرین شماره مجله انگلیسی زبان Iranian Journal of Public Health به چاپ رسیده است

 

نوشته شده توسط زینب اقبالی در  دوشنبه 11 اردیبهشت 1385  و ساعت 11:05 ق.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان