تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 

در دنیای آینده از موز روی ترازوها استفاده می شود ،این یك خبر بسیار نگران كننده برای سایر منابع بزرگ غذایی است.ذرت،بیشترین وسعت رشد محصولات را در دنیا دارد.

در نشستی از محققان ذرت و سازمان ها در تگزاس و مكزیك هفته ی گذشته گفته شد كه محصولات بانك جهانی ژن در بحران هستند.

حداقل نیمی از ذخیره ی بذرها توانایی جوانه زنی ندارند ،چون نادرست ذخیره شده اند و این یك نتیجه ی مهلك بالقوه برای تامین غذای دنیای امروز همراه دارد.

Maize به عنوان ذرت در شمال آمریكا شناخته شده كه در 160 كشور پرورش می یابد ،اما نگهداشتن حاصلخیزی آن در سطح بالا و تحریك ژنتیكی آن برای مقاومت در برابر علف های هرز ،آفات و بیماری ها نیازمند پرورش دائمی آن بین واریته های مختلف می باشد.

اكنون برای پرورش بیشتر ژن ها باید آنها را از یخچال های بانك جهانی ژن بیرون آورد و باید به وسیله ی دولت ها و مراكز بین المللی كه بین آنها بیش از 250000 واریته از ذرت وجود دارد نگهداری شوند.

Cary Fowler از اتحادیه ی تنوع محصولات جهانی می گوید: متاسفانه بیشتر ذخیره ها اكنون بی فایده هستند ، سرعت جوانه زنی به صورت چشم گیری رو به كاهش است و ژن ها و ویژگی های ژنتیكی آنها فاقد نتیجه است.

Suketashi Taba رئیس CIMMYT)) ،بانك جهانی ژن ذرت كه در مكزیك بنا نهاده شده گفت :كمتر از نصف بذرها ی ذرت كه در انبارهای دنیا نگهداری می شوند ،توانایی جوانه زنی دارند .

بسیار ی از آنها قبل از آنكه در انبار قرار داده شوند خشك می شوند ، برخی هم هنگامیكه در بخش های خنك سازی  قرار می گیرند از بین می روند.

منبع

 

نوشته شده توسط زینب اقبالی در  یکشنبه 21 خرداد 1385  و ساعت 09:06 ق.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان