تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 

طبق یك مطالعه، خستگی مفرط در كودكان تنها یك نشانه افسردگی نیست و به نظر می‌رسد كه خود یك بیماری موروثی باشد.

دكتر "تام ای. فاولر" از دانشگاه "كاردیف" در "والس" و نویسنده ارشد این مطالعه به سرویس بهداشتی رویترز در نیویورك گفت خستگی مفرط نامشخص را نمی‌توان صرفا شكل دیگری از افسردگی تصور كرد.

با توجه به اینكه افسردگی اغلب با خستگی همراه است و برعكس، فاولر و گروه وی برای بررسی تاثیرات محیط و وراثت بر روی هر دو این بیماری، مطالعه‌ای بر روی دوقلوها انجام دادند.

مطالعه دوقلوها به محققان اجازه می‌دهد تا تفاوت میان تاثیرات محیط زیست و ژن‌ها را تشخیص دهند.

درحالیكه دوقلوهای همسان محیطزیست و ژن‌های یكسانی دارند، دوقلوهای غیرهمسان یك محیط زیست دارند اما تنها از نیمی از ماده ژنتیك یكدیگر برخوردارند.

بنابراین احتمال داشتن بیماری‌های یكسان بر اثر نفوذ شدید ژنتیكی در دوقلوهای همسان بیشتر است.

محققان در این مطالعه دو هزار و ‪ ۳۹۸‬جفت دوقلوی در سنین ‪ ۸‬تا ‪۱۷‬ سالگی را مورد مطالعه قرار دادند.

در این مطالعه در صورتیكه خستگی دست كم در یكی از جنبه‌های مرتبط با مدرسه، فعالیت‌های تفریحی و یا ارتباط با خانواده و همسالان اختلال ایجاد می‌كرد و اگر هر روز نیاز به یكساعت استراحت در روز داشت، مفرط یا مختل‌كننده در نظر گرفته می‌شد.

اگر این وضعیت كمتر از یك هفته ادامه داشت، در دسته "خستگی كوتاه مدت" و درصورتیكه بیش از یك ماه ادامه داشت در دسته "خستگی بلندمدت" قرار می‌گرفت.

محققان دریافتند، درحالیكه نفوذ محیط بر خستگی كوتاه‌مدت قویتر از تاثیر وراثتی نفوذ فامیلی بود اما به نظر می‌رسید كه هر دو خستگی كوتاه‌مدت و بلند مدت ریشه‌های ژنتیك داشتند.

همچنین محققان افزودند، تحقیقات نشان داده است خستگی مفرط هرچند در بسیاری موارد با افسردگی همراه است، اما تاثیرات وراثتی و محیطی آن از الگوهای مختلفی پیروی می‌كند.

فاولر گفت: علت بروز خستگی مزمن در كودكان كه می‌تواند به سندرم خستگی مزمن (‪ (CFS‬در بزرگسالان ارتباط داشته باشد، هنوز مشخص نشده است.

این مطالعه در شماره سپتامبر ‪ ،۲۰۰۶‬مجله انگلیسی "روانشناسی" (‪ (Psychiatry‬چاپ شده است.


منبع

 

نوشته شده توسط زینب اقبالی در  پنجشنبه 30 شهریور 1385  و ساعت 10:09 ق.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان