تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 

رییس شبكه تحقیقات بیوتكنولوژی پزشكی با اشاره به اقدام اخیر دولت آمریكا به تهدید دو شركت هندی و كوبایی به تحریم به دلیل همكاری در زمینه بیوتكنولوژی با ایران و تلاش‌های پنهان آمریكا برای قطع ارتباط شركت‌های بزرگ بیوتكنولوژی اروپایی و آسیایی با ایران اظهار داشت: تردیدی نیست كه گام بعدی غرب تهدید صنعت بیوتكنولوژی ایران با توسل به حربه‌های مشابه تهدیدات اخیر در زمینه فن‌آوری هسته‌ای است لذا باید با هوشیاری، توجه به راه حل های مناسب را از هم اكنون مدنظر قرار داد.

دكتر فریدون مهبودی در گفت‌و‌گو با خبرنگار «فن‌آوری» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اشاره به اقدامات خصمانه غرب برای جلوگیری از دستیابی ایران به توان استفاده از انرژی هسته‌یی اظهار داشت: تعلیق فعالیت در دستیابی به فن‌آوری هسته‌یی بیش از یك بهانه برای فشار بر ایران نیست. سیاستمداران آمریكایی در یك حركت ناشیانه و بی‌خردانه نشان دادند در ورای تمامی ادعاها آنچه آمریكا را می‌ترساند، پیشرفت‌های علمی ایران بوده و حضور ایران به عنوان داعیه دار بخشی از بازار جهانی بدون شراكت سرمایه‌داران آمریكا خطر اصلی احساس شده توسط سیاستمداران و اقتصاد دانان آمریكایی است.

وی با اشاره به این كه چندی پیش دو شركت هندی و كوبایی كه در زمینه‌های اقتصادی و علمی بیوتكنولوژی با ایران همكاری داشتند، توسط آمریكا به تحریم تهدید شدند، خاطرنشان كرد: این دو مركز جزو معدود موسساتی بودند كه تا به امروز در برابر پیشنهادهای آمریكا از خود مقاومت نشان داده‌اند چرا كه آمریكایی‌ها به طور پنهانی با تمام شركت‌های بزرگ اروپایی و آسیایی از جمله در چین، كره، ژاپن و روسیه نیز مذاكره و آنها را در صورت همكاری با ایران تهدید كرده‌اند. در این شرایط اگر مسوولان كشور در برابر خواست كشورهای غربی مبنی بر توقف فعالیت در زمینه فن‌آوری هسته‌یی كوتاه آمده و شرایط آمریكا را بپذیرند، گام بعدی توقف صنعت بیوتكنولوژی است و آمریكا به بهانه‌ای مشابه، تعطیلی تمام فعالیتهای علمی ما را در این زمینه خواستار خواهد شد.

دكتر مهبودی در گفت‌و‌گو با ایسنا تصریح كرد: در حركت اخیر آمریكا در مورد عملی كردن تحریم علیه شركت‌های هندی، روسی و كوبایی دو نكته مهم نهفته است اول این كه بیوتكنولوژی دومین هدفی است كه پس از بحث انرژی هسته‌یی توسط آمریكا نشانه خواهد رفت و دوم پذیرش این واقعیت كه ایران در زمینه بیوتكنولوژی پیشرفت خوبی داشته و در آینده‌ای نه چندان دور تهدیدی برای غرب در به دست گرفتن سهمی از بازار منطقه خواهد بود.

قدرت‌های غربی، تهدیدهای اقتصادی را بیش از تهدیدهای امنیتی جدی می‌گیرند چون در فلسفه آنها جان و وجود انسان‌ها ابزاری برای رشد اقتصادی و كسب درآمد است و بدون شك هر جا بحث تهدید اقتصادی است، نیروهای نظامی آنها حضور خواهند داشت.

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران در پایان خاطرنشان كرد: در شرایطی كه غرب سرگرم بحث فن‌آوری هسته‌یی است و دنیا را سرگرم آن كرده، فرصت مناسبی است كه بیوتكنولوژی را دریابیم چرا كه ظرفیت كشور ما در این زمینه بسیار زیاد و امكان رشد آن فراهم است. از طرف دیگر اگر بتوانیم سرمایه‌گذاران خارجی را در تولیدات بیوتكنولوژی شراكت دهیم، منافع اقتصادی دیگر كشورها را به منافع خود گره زده‌ایم و جبهه قوی تری برای تهدیدات آینده تشكیل خواهد شد.

 

نوشته شده توسط سعیده شیخ رضایی در  دوشنبه 17 مهر 1385  و ساعت 10:10 ق.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان