تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 

. این كشف به پژوهشگران امكان میدهد در آینده گیاهان پر محصولتری تولید كنند.
گروهی از دانشمندان دانشگاه دیویس كالیفرنیا ژن مسئول ورنالیزاسیون -فرایندی كه طی آن دمای پایین گیاه را تحریك به گلدهی میكند- را شناسایی كردند.

"یورگه دابكفسكی" سرپرست تیم پژوهشی بر این باور است كه عمل ژن مزبور موسوم به VRN1 میتواند به گونه ای كنترل شود كه برای هر نوع اقلیم, گندم مختص همان اقلیم تولید شده و كشاورزان قادر باشند گندمی كشت كنند كه سازگار با منطقه خودشان بوده و در مناسبترین زمان ممكن گل بدهد.
او همچنین می افزاید: "این كشف همچنین كمك میكند كه شناخت بهتری از مجموعه پیچیده ژنهای مسئول گلدهی داشته باشیم." این دستاورد در شماره اخیر نشریه آكادمی ملی علوم ایالات متحده منتشر شده است.
برخی از گیاهان نظیر گندم, لاله, هویج, و نخود برای گلدهی نیاز به یك دوره سرما دارند. به عنوان مثال گندم پاییزه تنها در صورتی به گل رفته و محصول تولید میكند كه به مدت چند هفته در معرض دمای 4 تا 10 درجه سانتیگراد قرار گیرد.
دانشمندان بر این باورند كه گیاهان این قابلیت را حین تكامل به دست آورده اند.
"دابكفسكی" میگوید او و همكارانش چهار نوع جهش را در ژن
VRN1 شناسایی كرده و قصد دارد از این جهشها در تولید رقمهای بهتر استفاده كند.
او می افزاید: "ما اكنون در حال تلاقی این جهش یافته ها هستیم تا اثر این جهشها را بر زمان گلدهی بررسی كنیم."
كشاورزان به دنبال ارقام مناسب برای منطقه خود هستند. مناسبترین زمان برای گلدهی مدت كوتاهی است, و در خارج از این مدت احتمال بروز آسیبهایی میرود: برای مثال در ایالت كالیفرنیا, اگر گندم زود به گل برود, خطر سرما زدگی و از بین رفتن محصول زیاد میشود; و اگر دیر به گل برود, به آب زیادی نیاز خواهد داشت, امری كه در مناطق كم آب اهمیت زیادی دارد. "دابكفسكی" میگوید: "به همین دلیل ما نیاز به برنامه های بهنژادی مناسب برای یك منطقه خاص داریم." او همچنین این دستاورد را گامی به سوی تولید غلات علوفه ای برای تغذیه دام میداند.
وزارت كشاورزی ایالات متحده به این پژوهش بودجه ای معادل 600 هزار دلار اختصاص داده بود.

 

نوشته شده توسط سیاوش آروین در  یکشنبه 24 دی 1385  و ساعت 09:01 ق.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان