تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 

تحقیقات سحر هوشداران، پژوهشگر ایرانی دانشگاه كالیفرنیای جنوبی و همكارانش نشان داد: عوامل اپی ژنتیك‌ یا مسیرهایی را كه در پردازش و انتقال اطلاعات ژنتیكی DNA اسپرم موثرند می‌تواند عاملی مهم در ناباروری مردان باشد.

ربكا سوكول، استاد ژنكلوژی دانشكده پزشكی كیك دانشگاه كالیفرنیای جنوبی در این باره، گفت: این اولین گزارش بر اساس معلومات ما است كه یك تشخیص اپی ژنتیك گسترده در ارتباط با رشد غیرطبیعی ترشحات جنسی مردانه را نشان می‌دهد.
در آمریكا حدود چهار میلیون زوج ازدواج كرده و در سن پدر شدن، نابارور هستند و تقریبا 40 درصد از موارد علت ناباروری در مردان است.
به گفته هوشداران، متخصص بیوشیمی و بیولوژی مولكولی، شیوع موارد غیرطبیعی اپی ژنتیك نشان دهنده یك نارسایی متی‌لیشن DNA گسترده در اسپرم غیرطبیعی انسان است.
در این پژوهش پزشكان بر روی تغییرات اپی ژنتیك متمركز شده‌اند. تغییر اپی ژنتیك به معنی تغییرات بیشتر در توالی ژنتیكی و شامل هر فرایندی است كه فعالیت ژن را بدون تغییر در توالی مولكول DNA دگرگون می‌كند.
برخی از این تغییرات اپی ژنتیك از یك نسل به نسل دیگر به ارث می‌رسند.
پژوهشگران در این تحقیق نمونه‌هایی از ترشحات جنسی مردانه را كه به كلینیك‌های ناباروری مراجعه كرده بودند، مورد مطالعه قرار دادند و با استفاده از تكنیك‌های بیولوژی مولكولی تخصصی وضعیت اپی ژنتیك DNA اسپرم آن‌ها را بررسی كردند.
آنها دریافتند كه DNA اسپرم مردان دارای اسپرم كمتر یا غیرطبیعی از سطح بالایی از متیلیشن برخوردار است كه یكی از راه‌هایی است كه بدن برای تنظیم ژنها استفاده می‌كند. همچنان كه DNA اسپرم‌های طبیعی هیچ وضعیت غیرطبیعی از نظر متیلیشن نشان نداد.

 

نوشته شده توسط سیاوش آروین در  یکشنبه 23 دی 1386  و ساعت 04:01 ق.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان