تبلیغات

 
 
آرشیو موضوعی

 

آرشیو ماهانه

 

دوستان

 

آمار

 

خروجی ها

 

Designed by : My Computer team

   
 
یك گروه بین‌المللی از دانشمندان، جهش ژنتیكی را كشف كرده‌اند كه می تواند قند خون یك فرد سالم را به میزان خطرناكی بالا برده و آنها را در معرض بیماری‌های جدی مانند بیماری قلبی قرار دهد.

این نقص ژنتیكی می‌تواند موجب افزایش ‪ ۵‬درصدی قند خون شود بطوریكه قادر خواهد بود برای افرادی كه دیابت ندارند نیز خطرناك باشد.

نتایج این تحقیقات در نشریه ساینس منتشر شده است.

میزان زیاد گلوكز در خون می‌تواند به چشم ها، كلیه‌ها و اعصاب آسیب وارد كند و موجب ابتلا به بیماری قلبی سكته مغزی و قطع پاها شود. افزایش قند خون همچنین نشانه‌ای از دیابت است اگرچه یافته‌های این بررسی، این ژن را مستقیما با دیابت مرتبط نمی‌كند.

فیلیپه فروگل محقق موسسه تحقیقات ملی فرانسه و همچنین مجری این تحقیقات گفت، مطالعه ما می‌تواند به بررسی دلایل ژنتیكی و اینكه چرا برخی افراد نسبت به سایرین میزان بیشتری گلوكز در خونشان دارند، كمك كند.

وی كه در كالج سلطنتی لندن نیز فعالیت تحقیقاتی دارد ابراز امیدواری كرد؟ تحقیقشان سرانجام به ارائه درمانهای جدیدی منجر شود كه بتوان با استفاده از آنها مانع از بالا رفتن قند خون شد.

این پژوهش میزان زیاد قند خون را با ژن ‪ G6PC2‬یا ‪ IGRP‬مرتبط می‌داند و نشان می‌دهد كه نسخه جهش یافته این ژن مانع از انجام وظیفه پروتئینی موسوم به گلوكوكیناس در تنظیم گلوكز شده و موجب افزایش میزان قند خون می شود.

گلوكوكیناس با سیگنال دهی به سلول‌های بتا كه انسولین را ترشح می‌كنند میزان قند خون را تحت كنترل قرار می‌دهد.

منبع

 

نوشته شده توسط فاطمه شکاری در  جمعه 13 اردیبهشت 1387  و ساعت 12:05 ب.ظ

   

وبـــلاگ

 

جستجو

 

خبرنامه

 

صفحات

 

مطالب پیشین

 

 

نویسندگان